THE BEST SIDE OF POLE WIDZENIA JASKROWE

The best Side of pole widzenia jaskrowe

The best Side of pole widzenia jaskrowe

Blog Article

Badaniom profilaktycznym powinien towarzyszyć dobór odpowiednich okularów do pracy z bliska, szczególnie konieczne jest to u osób po 40. roku życia. Okulary należy wymieniać co two lata. Oprócz ciśnienia wewnętrzgałkowego należy badać również nerw wzrokowy, a także przedni fragment oka wraz z gonioskopią. Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

) – mierzy ciśnienie „bezdotykowo” za pomocą strumienia powietrza. Wyniki takiego pomiaru bywają jednak często zawyżjust one z uwagi na odruchowy skurczu powiek badanego oka. Ten typ tonometru nie powinien zatem służyć jako podstawowe narzędzie kontroli ciśnienia u osób z podejrzeniem lub rozpoznaniem jaskry.

Jaskra wrodzona to najrzadziej występujący rodzaj jaskry i jest ona najprawdopodobniej dziedziczna. Jaskra ta rozwija się u niemowląt i małych dzieci. W przeciwieństwie do pozostałych rodzajów jaskry, ten rodzaj najczęściej doprowadza do kompletnej utraty wzroku.

W tym typie jaskry wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego spowodowany jest zamykaniem się beleczkowania, czyli struktury umożliwiającej odpływ cieczy wodnistej przez kąt przesączania. Do tego rodzaju jaskry zalicza się jednak również jaskra normalnego ciśnienia.

W przypadku jaskry zamkniętego kąta obserwuje się zamknięcie kanału, przez który zostaje odprowadzana z oka ciecz wodnista.

Najprostszą metodą badania jest próba Dondersa, w trakcie której chory patrzy na określony punkt znajdujący się przed nim, a badający przesuwa przed okiem palec lub wybrany przedmiot. Ruch pole widzenia jaskrowe wykonywany jest od obwodu (czyli od góry, dołu albo boku) do centrum pola widzenia.

cukrzyków, osoby cierpiące na miażdżycę i hiperlipidemię, krótkowidzów, u których wada jest poniżej four dioptrii i towarzyszą jej zmiany w siatkówce i naczyniówce oka, osoby, u których jaskra występowała w rodzinie, osoby szczególnie naraż1 na stres, migrenowcy, osoby po 60.

Niestety ubytki pola widzenia jaskrowe są ubytkami nieodwracalnymi. Ostatnio pojawiły się w piśmiennictwie doniesienia o preparatach wpływających na regenerację komórek zwojowych.

Jaskrę można odziedziczyć i szczególnie narażeni na rozwój choroby są bliscy z pierwszego stopnia pokrewieństwa (gdy chorują rodzice lub rodzeństwo). Poza tym jaskrze sprzyja wystąpienie chorób kardiologicznych, nadciśnienia, miażdżycy, cukrzycy, krótkowzroczności (szczególnie gdy wada jest silniejsza niż 4 dioptrie), jak również częste bóle głowy i migreny oraz długotrwałe leczenie kortykosteroidami i przyjmowanie środków antykoncepcyjnych. Przewlekły stres jest również znaczącym czynnikiem ryzyka rozwoju jaskry.

Niestety mogą powodować występowanie objawów ubocznych, takich jak zaczerwienienie i suchość, które szybko zniechęcają chorych. Mechanizm działania leków opiera się głównie na zmniejszaniu wytwarzania cieczy wodnistej oraz stymulacji jej odpływu.

Stany zapalne oka tj. zapalenie tęczówki, ciała rzęskowego. Do szczególnych postaci zapalenia naczyniówki zaliczamy:

Przyczyną patologii w jaskrze pierwotnej otwartego kąta tłumaczy się wzrostem ciśnienia nie spowodowanym żadną patologią w obrębie oka. Inaczej jest w przypadku jaskry wtórnej, gdzie możemy określić przyczynę utrudnionego odpływu cieczy.

Badania obrazowe wysoko zaawansowaną technologicznie aparaturą (np. HRT, GDx VCC i/lub OCT) pozwalają na precyzyjną ocenę stopnia jaskrowego uszkodzenia nerwu wzrokowego w momencie podejmowania leczenia i są wykonywane na etapie diagnozy i wstępnego ustalania intensywności terapii.

Do badań podstawowych w jaskrze należy perymetria, czyli badanie pola widzenia. Wykonuje się je różnego typu perymetrami, wykorzystując programy komputerowe przeznaczone do badania jaskry. Obejmują just one precyzyjną analizą pole widzenia w obszarze 30° od centrum.

Report this page